Napjainkban egy tanul gsnak tradicionlis sminkje a legjellemzbb vonsa, br a tapasztalt gsk is viselik a maikkra jellemz teljes fehr sminket, de csak klnleges elads esetn.
A fehr smink eredete vitatott. Egyes feltevsek szerint abbl az idbl ered, amikor japn utazk trtek vissza Eurpbl, s „spadt arc” szpsgekrl mesltek trtneteket. Msok szerint Knbl ered, s a palota hlgyei vettk t a szokst. Figyelembe vve, hogy a fehr smink hasznlata Japn trtnelmben a Heian-korszakig datlhat, amikor Japnra jelents hatssal volt a knai kultra, ez utbbi magyarzat valsznbbnek tnik.
A tanul gsk hagyomnyos sminkje a vastag fehr alapsmink piros rzzsal, valamint piros s fekete kihzssal a szemeken s szemldkn. Eredetileg a fehr alapmaszkot lom hozzadsval ksztettk, de miutn a Meiji-korban felfedeztk annak mrgez hatst a brre, illetve hogy szrny br- s htproblmk alakultak ki ltala az idsebb gsknl, rizsporra cserltk.
A smink tkletes felvitele nehz s idignyes folyamat. ltzs eltt kell felvinni, hogy elkerljk a kimon bepiszkolst. Elszr viasz vagy olaj alapot visznek fel a brre, ennek neve bintsuke-abura. Ezutn vzzel kevert fehr porbl krmszer pasztt ksztenek, s bambuszecsettel kenik a brre a nyaktl indulva flfel. A fehr smink befedi az arcot, nyakat s a mellkast, kt-hrom kihagyott terlet kivtelvel (ezek V-t vagy W-t formz alakok). Ezek egyrszt a tarkn maradnak ki, hogy kiemeljk ezt a tradicionlisan erotikus rszt, msrszt a hajvonal mellett egy vonalban, hogy egy maszk illzijt keltsk.
Miutn az alapozrteg felkerlt, egy szivaccsal simtjk vgig az arcot, torkot, mellkast, tarkt s nyakat, hogy a flsleges anyagot eltvoltsk, s elkeverjk az alapot. Ezutn kvetkezik a szem s szemldk berajzolsa. A hagyomnyok szerint korbban faszenet hasznltak erre, napjainkban mr modern kozmetikai szerek llnak rendelkezsre. A szemldkre s a szemek kr fekete smink kerl vkony fasznnel, a maikk piros sznt is tehetnek szemeik kr.
Az ajkakat kis ecsettel festik ki. A sznezanyag kis plca formjban van, melyet vzben oldanak fel, majd kristlycukrot adnak hozz, hogy az ajkak csillogjanak. Ritkn festi ki egy gsa mindkt ajkt teljesen, ahogyan nyugaton szoks, mivel a fehr szn optikailag ms hatst kelt, mg a teljes sznezs tl nagynak mutatja a szjat. Az als ajkat ezrt csak rszben festik be, a fels ajak a maiko els vben fehr marad, ksbb azt is sznezik. Az jonnan beavatott gsk csak a fels ajkat festik be teljesen. A legtbb gsa csak a fels ajkt sznezi teljesen, az alsn pedig csak egy hajltott svot, ami nem kveti az ajak vonalt. A gsk az als ajak krberajzolsval egy virg bimb illzijt keltik.
Azok a maikk, akik tanulsuk utols szintjn llnak, egy rvid idre fogukat feketre festik. Ez a gyakorlat ltalnos volt Japnban a frjes asszonyok kztt, illetve korbban a csszri palotban, de csak nhny negyedben s csaldban maradt meg a szoks. Mg a nyugatiak szmra ez kellemetlen ltvnynak tnhet, ez is rszben a megfelel optikai hatst szolglja: a fehr smink mellett a fogak srgnak tnnek, gy feketre festskkel a fogak mintha eltnnnek a nyitott szjban. Ez a hats persze csak bizonyos tvolsgbl rhet el.
Egy maik az els hrom vben szinte llandan ezt a sminket viseli. Eleinte sminkjben segdkezik az oneesan, vagy az okaasan, ksbb mr magnak kszti. A hrom v eltelte utn sminkjt jval egyszerbbre vltoztatja. Ennek oka, hogy ekkorra mr rett vlik, s az egyszerbb stlus jobban megmutatja termszetes szpsgt. Hivatalos alkalmakra az rett gsk is a fehr sminket hasznljk, harmincves kor fltt pedig mr csak klnleges tncok eladsakor. |