A rgszeti kutatsok alapjn az els emberek az skkorban telepedtek le a japn szigetvilgban, i. e. 30 000 krl. Az i. e. 14 vezredben elterjedt a flig-letelepedett, vadsz-gyjtget letmd, az emberek (feltehetleg ainuk) elkezdtek fldmvelssel s llattenysztssel foglalkozni. Az ebbl az idszakbl fennmaradt dszes mintzat agyagednyek a fazekassg legsibb darabjai kz tartoznak az egsz vilgon.
A Yayoi-korszakban, az i. e. 3. szzad krl jelent meg Japnban elszr a rizstermeszts s a fazekassg j formja, valamint a kohszat, amelyet knai s koreai bevndorlk hoztak magukkal. Ebben a korban kezddtt a mezgazdasg rohamos fejldse is.
Az els rsos emlts a japnokrl a knai Han knyvben szerepel. Koreai feljegyzsek alapjn a 3. szzadban a japn szigetvilg legersebb kirlysga a Yamataikoku volt.
A 6. szzadban a koreai Paekche kirlysg kvetetek kldtt Japnba a buddhizmus terjesztsre. A kezdeti ellenlls dacra a buddhizmus a vezet rteg vallsa lett s az Asuka-korszakra rendkvl elterjedt.
A Nara-korszak a 8. szzadban elhozta az els egysges kormnyzs megszilrdulst. Kzpontja az akkori csszri szkhely, Heijokyo (a mai Nara) volt. Japn fokozatosan tvette a knai adminisztrcis rendszert. J kapcsolatokat polt a koreai Silla kirlysggal s a knai Tang-dinasztival. Ekkortjt jelentek meg az irodalom els rott alkotsai, pldul olyan krnikk, mint a Kojiki s a Nihongi. Ezek a knyvek legendkkal magyarzzk Japn szletst. A lertak alapjn az orszgot Jimmu, az els csszr, Amaterasu sint napistenn leszrmazottja alaptotta i. e. 660 februr 11-n.
784-tl tz ven keresztl, Kammu csszrsga idejn az uralkod szkhelye Nagaokakyoban volt. Ezutn a fvrost ismt tkltztettk, ezttal Heiankyoba (a mai Kyoto), ami a csszrok szkhelye maradt tbb mint ezer vig. A vrosrl kapta nevt a Heian-korszak. Br a csszr uralkodhatott, az igazi hatalom a Fujivara csald kezben volt. A csszri udvar ennek ellenre fnykort lte, kialakult a sajtos japn irodalom, kltszet s mvszet. Ebben a korban rta meg Murasaki Shikibu a Genji regnyt, amely feltehetleg a vilg legrgebbi regnye. Ekkor szletett a mai Japn himnusza, a Kimi ga yo szvege is.
Japn feudlis korszakt egy j uralkod harcos osztly, a szamurj rteg kialakulsa jellemezte. Minamoto no Yoritomot 1185-ben shogunn neveztk ki, miutn legyzte a szintn szamurjokbl ll Taira klnt. Szkhelyt Kamakurba helyezte. Yoritomo halla utn a Hojo kln tagjai lettek a shogunok rgensei. A Kamakura-korszakban kezdett terjedni a szamurjok krben a Knbl behozott zen buddhizmus. A 13. szzadban Japnt ktszer is mongolok tmadtk meg, de pusztt viharok miatt nem jrtak sikerrel. Ezeket a viharokat a japnok isteni segtsgnek hittk s kamikaznek („isteni szl”) neveztk el. 1333-ban Go-Daigo csszr Kemmu restaurcija vgett vetett a Kamakura-shoguntusnak, de a csszr terve, hogy visszaalltsa az uralkod rgi hatalmt, nem valsult meg. Hrom vvel ksbb Ashikaga Takauji megfosztotta a trntl Go-Daigt. A rkvetkez Ashikaga-shoguntus nem tudta irnytani az orszg tbb tucatnyi feudlis hadurt, a daimyokat. 1467-ben kitrt a polgrhbor s kezdett vette a hadakoz fejedelemsgek kora, a Sengoku-korszak.
A 16. szzadban Portuglibl jezsuita misszionriusok s kereskedk rkeztek Japnba. A japnok nanbanoknak („dli barbr”) neveztk ket. Megindult a kereskedelem Japn s a nyugat kztt.
Oda Nobunaga a 16. szzad msodik felben szmos daimyo terlett hdtotta meg Eurpbl beszerzett fegyverekkel, de mieltt egyesthette volna az egsz orszgot, 1582-ban mernylet ldozata lett. Nobunagt h tmogatja, Toyotomi Hideyoshi kvette, aki 1590-ben vgl egyestette Japnt. Hideyoshi ktszer is megszllta Koret, de szmos koreaiaktl s Ming-dinasztiabeli knaiaktl elszenvedett veresg majd Hideyoshi halla miatt 1598-ban a japnok elhagytk Koret.
Hideyoshi halla utn Tokugawa Ieyasu lett az orszg tnyleges ura, aki ettl kezdve Edobl irnytotta Japnt. Az 1600-as sekigaharai csatban legyzte az ellensges klnokat. Hrom vvel ksbb shogunn nevezte ki magt s ezzel kezdett vette a Tokugawa-shoguntus kora. Jelents befolysa volt a csszr s udvara, a hadurak, valamint a vallsi vezetk felett is, de a keresztny daimyok s terleteik felett fokozatosan meggyenglt az uralma. Elkezdtk korltozni a kereskedelmet, misszionriusokat s ms keresztnyeket vgeztek ki, megkezddtt a katolikusok ldzse, vgl 1639-tl a klfldiekkel val kereskedst szinte teljesen betiltottk. Japn ezzel tbb mint kt vszzadra elszigetelte magt a klvilgtl.
Az let legtbb terlett korltoztk. Ennek ellenre a belfldi kereskedelem virgzott, megntt a mezgazdasgi termels, fejldtek a vrosok. Szentlyeket, templomokat, kastlyokat s erdket ptettek. Fellendlt a kulturlis let is, terjedt az irodalom, a filozfia, a kabuki sznjtszs s az ukiyo-e fametszetek ksztse. A 18. szzadtl a fejldsnek azonban gtat vetettek a magas adk, az venknti termszeti katasztrfk s az hnsgek, emellett a kormnyzat pnzgyi helyzete is romlott.
Az elszigeteltsgnek 1854-ben szakadt vge, amikor Matthew C. Perry sorhajkapitny vezetsvel amerikai hadihajk rkeztek Japnba. A megkttetett kanagawai egyezmny rtelmben az orszg megnyitotta kapuit a vilg eltt. Tbb hasonl, Japn szmra kedveztlen szerzds a nyugati hatalmakkal gazdasgi s politikai vlsgot eredmnyezett. 1867-ben a shogun a csszr javra lemondott hatalmrl, m ezt nem mindenki fogadta el. Kitrt a polgrhbor, amely vgl vgrvnyesen megbuktatta a sguntust. Meiji csszr reformjaival egy kzpontostott llamot hozott ltre s visszalltotta az uralkodi hz hatalmt s tekintlyt. Japn tvette a nyugat politikai, igazsgszolgltatsi s katonai rendszert. Az elmaradott, feudlis orszgbl rvid id alatt iparosodott nagyhatalom lett. Hogy fedezze szksgleteit, hborkat indtott a szomszdos terletek megszerzsre. Az els knai–japn hbor s az orosz–japn hbor gyzelmei utn Japnhoz csatoltk Tajvant, Koret s Szahalin dli rszt.
A 20. szzad elejn a rvid Taisho-korszakot bernykolta Japn terjeszkedse s militarizcija. Az orszg az els vilghborban a gyztes antant hatalmak oldaln llt, gy a hbor utn tovbb nvelhette befolyst s terlett. Japn folytatta terjeszked politikjt, amelynek rszeknt 1931-ben elfoglalta Mandzsrit. A nemzetkzi kzssg nemtetszst fejezte ki a megszlls miatt, ezrt Japn kt vvel ksbb kilpett a Npszvetsgbl. 1936-ban a hitleri nci Nmetorszg s Japn alrta az antikomintern paktumot, t vvel ksbb pedig csatlakozott a tengelyhatalmakhoz.
Mg 1937-ben Japn elfoglalta Kna jabb rszt, ami miatt az Egyeslt llamok olajembargt lptetett rvnybe a birodalommal szemben.1941. december 7-n Japn megtmadta megtmadtk a Pearl Harbor-i amerikai haditengerszeti tmaszpontot, valamint hadat zent az Egyeslt llamok s Nagy-Britanninak. Ez az esemny volt az oka, hogy az Egyeslt llamok belpett a msodik vilghborba. Miutn 1945-ben Hiroshimt s Nagasakit amerikai atombomba puszttotta el, ezenfell a Szovjetuni is megtmadta Japnt, augusztus 15-n az orszg kapitullt.
A hbor Japnban s a csendes-ceni rgi tbbi orszgban emberletek milliit kvetelte. Az ipar s az infrastruktra romokban hevert. A szvetsgesek tbb milli japnt teleptettek vissza a f szigetekre. A tokyoi perben tletet mondtak a japn hadvezets nagy rsze felett, br az emberksrleteket vgz biolgiai kutategysg s csszri csald tagjai a vdak all mentessget kaptak.
1947-ben Japn j, pacifista alkotmnyt fogadott el. A szvetsges megszlls hivatalosan a San Francisco-i egyezmny letbelpsig, 1952-ig tartott. Ngy v mlva az orszg belphetett az Egyeslt Nemzetek Szervezetbe. Tbb vtizeden keresztl Japn hihetetlen gazdasgi nvekedst tudott produklni, aminek ksznheten a vilg msodik legnagyobb gazdasgi hatalmv vlt. Az 1990-es vekre a feljds megtorpant, a gazdasg slyos vlsgba zuhant, a javuls els jelei pedig csak a 21. szzad elejn mutatkoztak |